הקואליציה הארצית להעסקה ישירה

הקואליציה

  סוגיית ההעסקה הקבלנית היא אחד המוקדים המרכזיים שמלכדים שורה של בעיות שמטרידות את כל מי ששואף לחיות בחברה צודקת – תעסוקה ויוקר המחייה, הידרדרות השירותים הציבוריים, ריבוד על בסיס מגדרי ואתני, תחושת בטחון, סולידאריות, צדק ושוויון. ראשיתה של ההעסקה הקבלנית, כפי שאנו מכירים אותה היום, היא ב- 1983. אז החלה להתבסס בישראל מדיניות רכש השירותים על ידי משרדי הממשלה. אולם, מה שהביא למצב הנוכחי שבו 400,000 עובדי/ות קבלן מועסקים/ות בשירות הציבורי נעוץ בתהליכי הגלובליזציה הכלכלית ובאופן ספציפי בהסכם הכללי על סחר בשירותים (General Agreement on Trade in Services -GATS) שישראל חתומה עליו.
  עם יישומו המלא ב-1996 של חוק חובת המכרזים כתוצאה מה- GATS, הוכשרה הקרקע להוצאה של מספר הולך וגדל של שירותים ציבוריים למכרזים שאליהם ניגשו חברות פרטיות ומלכ"רים. אלה המעסיקים של עובדי/ות הקבלן כיום.
  המאבק למען שיבה להעסקה ישירה בישראל החל בסוף שנות ה-90 בידי נשים. בין המאבקים הבולטים ראוי לציין את המאבק של קלדניות בתי המשפט בהנהגת חני אבני ב-1997, את המאבק של מועסקות דרך חברות כוח אדם ב-1999 שהובל בידי אורלי אריה, ואת המאבק של קלדניות הדואר ב-2007 בהנהגת אריאלה סער. מאבקים אלה נחלו הצלחה והשיבו את הכבוד האנושי ואת הבטחון התעסוקתי לעובדות. אולם, רק המאבק של עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון בסוף שנות ה-2000 וההתנכלות של נשיאת האוניברסיטה, רבקה כרמי, להישגי העובדות הובילה להקמתה של הקואליציה הארצית להעסקה ישירה. כיום הקואליציה פועלת למען מעבר להעסקה ישירה של כלל העובדים/ות בישראל. הקואליציה פתוחה להצטרפות של ארגונים או של פעילים חברתיים, אזרחים ועובדות ועובדים בסכנת הפרטה או מופרטים.

אפיקי הפעולה של הקואליציה:

  1. מאבק ציבורי לקידום העסקה ישירה.
  2. תמיכה בהתאגדויות עובדות ועובדים מופרטים.
  3. לובי בכנסת.
  4. קידום חקיקה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s